Availability: Available in stock
Shipping time: 24 hours
The cost of shipping: from 3.33 Euro Available delivery forms for viewing the product:Curier Service - 4.29 Euro
Air Mail - 3.81 Euro
Poczta Polska list polecony - 3.81 Euro
Surface mail - 3.33 Euro
InPost Paczkomaty24 - 3.33 Euro
Personal Acceptance - 0.00 Euro
Producer code: c138pro Pro
Stockage:

Advantages of C138 Pro over C138:
1. with horizontal tail LED
2. with optical flow sensor for more stable flight.
3. brushless main motor for sufficient power.
4. one-click inverted flight function for more fun during flight.
5. RTF version is equipped with a upgraded transmitter.
Functions::
Flybarless design, using aerodynamics principles to design the propeller for strong power and self-stabilizing capability of the helicopter. Equipped with a 6-axis gyro for ultra-stable flight.
Added intelligent positioning system: barometer altitude hold, optical flow positioning.
6-channel design with 3 digital servos, providing more stable flight, better control performance, and improved wind resistance. One-key 3D inverted flight, making inverted flying easier.
Modular battery, intelligent power management system, battery indicator, easy and quick installation, effectively protecting the battery for longer lifespan.
Capable of performing various maneuvers such as ascending, descending, forward flight, backward flight, left-side flight, right-side flight, left rotation, right rotation, waypoint flight, flipping, and one-key 3D inverted flight.
6G mode, using a 6-axis gyro, ensuring stable flight, especially suitable for beginners.
Low voltage alarm, motor lock protection, loss of control protection, large and small servo rate switch, one-key takeoff, one-key landing, and other functions.
Equipped with a high-precision transmitter, offering better control feel (compatible with Radiomaster transmitters). Brushless main motor, delivering more powerful performance.








| Specyfication |
|---|
| Rotor Diamete | 306mm |
| Fuselage Length | 312mm |
| Height: | 93mm |
| Weight: | 110g |
| Power | 7.4V 350mah |
| Charger | USB cable |
| Radio | 2.4GHz 6CH |
| For Age Over | 14 years |
| Experience Level | Intermediate |
| Where To Play | Pool |
| Is Assembly Required | Yes |
Lack of reviews for this product. Be the first to write a review.
Only registered customers can write reviews for products. If you have an account with us please log in to it, if you do not create a free account and write a review.
